[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 16، شماره 2 - ( بهار 1397 ) ::
جلد 16 شماره 2 صفحات 199-204 برگشت به فهرست نسخه ها
فراوانی یکساله آسیب‎های ارتوپدی و عوامل مربوطه در کودکان در یک بیمارستان عمومی دانشگاهی (در شمال ایران )
1 سلمان غفاری، 2 ونوشه نژادی کلاریجانی*، 3 مسعود شایسته آذر، 4 مهدی محبی، 5 صادق طاهری
دانشگاه علوم پزشکی مازندران، ساری، ایران ، olomtaghzye@gmail.com
چکیده:   (1153 مشاهده)

پیش‎زمینه: آسیبهای ارتوپدی از شایعترین آسیبها در کودکان میباشد که سبب مشکلات فراوانی در کـودک و خانواده میگردد. شناسایی شیوع این آسیبها میتواند در برنامـهریـزیهـای درمانی موثر باشد. هدف از این مطالعه شناسایی ابعاد مختلف آسیبهای ارتوپدی در کودکان در بیمارستان بوعلی سینای ساری میباشد.

مواد و روش‎ها: این مطالعه بهصورت توصیفی آیندهنگر میباشد، کلیه بیماران زیر 16 سال بودهاند، که در فاصله زمانی دیماه 1394 تا دیماه 1395 از طریق اورژانس بیمارستان بوعلی سینای ساری پذیرش گردیدند. سن جنس و مکانیسم تروما جمعآوری و بررسی شد. دادههای جمعآوری شده با آزمون کای دو، آزمون t مقایسهای و یک جملهای توسط نرمافزار SPSS مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

یافتهها: در طول مدت یکسال مطالعه 525 بیمار زیر 16 سال با اسیب ارتوپدی پذیرش گردیدند که اکثریت را پسران تشکیل میدادند (3/65 درصد). دختران (7/34 درصد) میانگین سنی 4/6±7/7 در قیاس با 4/4±7/9 سال در پسران داشتند که اختلاف معنیداری داشت (). حداکثر شیوع سنی در پسران 14-16 سال و در حالیکه در دخترها حداکثر شیوع در دو پیک سنی ۲ تا ۴ و ۱۴ تا ۱۶ سال دیده شد. ۸۱.۷ درصد از شکستگیها در اندامهای فوقانی و ۱۸.۳ درصد در اندامهای تحتانی رخ داده بود. بیشترین محل وقوع حادثه در خانه و شایعترین مکانیسم تروما در هر دو جنس پایین افتادن از ارتفاع (3/42 درصد) بود. بیشترین شیوع آسیب در فصل پاییز (6/44 درصد) مشاهده شد. مشخص گردید که بیشترین (7/56 درصد) میزان شیوع آسیبهای ارتوپدی در کودکان و نوجوانان با وضعیت توده بدنی نرمال بوده است و بیماران چاق یا دارای اضافه وزن مجموعاً 29/8 درصد بیماران 2 تا 16 سال که دچار آسیبهای ارتوپدی شدهاند را تشکیل میدهند.

نتیجهگیری: کودکان در معرض آسیبهای شدیدی ارتوپدی میباشند که علت آن عدماطلاعرسانی، عدمآگاهی و آموزش کودکان و بزرگسالان در مورد این آسیبها است. بررسی وضعیت ایمنی کودکان و دور نگه داشتن آنها از چنین آسیبهایی ضروری است و باید راهگشای بررسی مشابه در سایر شهرهای بزرگ در کشورهای در حال توسعه باشد.

واژه‌های کلیدی: واژه‎های کلیدی: ارتوپدی؛ شکستگی‎ها؛ استخوان؛ کودک
متن کامل [PDF 410 kb]   (344 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
* نشانی نویسنده مسئول: دانشگاه علوم پزشکی مازندران، ساری، ایران
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

ghaffari S, nejadi kelarijani V, Shayesteh Azar M, Mohebi M, Taheri S. Frequency of Paediatric Orthopaedic Injuries and Related Factors in One Year A Hospital in Northern Iran . IJOS. 2018; 16 (2) :199-204
URL: http://ijos.ir/article-1-479-fa.html

غفاری سلمان، نژادی کلاریجانی ونوشه، شایسته آذر مسعود، محبی مهدی، طاهری صادق. فراوانی یکساله آسیب‎های ارتوپدی و عوامل مربوطه در کودکان در یک بیمارستان عمومی دانشگاهی (در شمال ایران ) . مجله جراحي استخوان و مفاصل ايران. 1397; 16 (2) :199-204

URL: http://ijos.ir/article-1-479-fa.htmlدوره 16، شماره 2 - ( بهار 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله جراحی استخوان و مفاصل ایران Iranian Journal of Orthopaedic Surgery
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4106